Radomianin – jeden z najlepszych w Europie!

Maks Wojtowicz tancerz z Fabryki Tańca IDOL z Radomia wśród najlepszych w Europie.

W Amsterdamie od 9 do 13 czerwca 2010 roku odbywały się Mistrzostwa Europy w tańcu hip-hop, w których udział brali najlepsi tancerze z całej Europy, oraz radomianie z Fabryki Tańca IDOL.
Aktualny Mistrz Polski – Maks Wojtowicz w kat. solo do 11 lat z wielkim sukcesem reprezentował Radom, zdobywając 4 miejsce spośród 50 najlepszych, wyselekcjonowanych mistrzów w poszczególnych krajach.
W kategorii formacji juniorskich młode tancerki z IDOLA wytańczyły 19 lokatę, plasując się w połowie stawki mistrzowskich formacji.
Juniorki z Radomia debiutowały w tym składzie na tak prestiżowych zawodach.  Po sukcesie na Mistrzostwach Polski 2010 gdzie wytańczyły vice Mistrzostwo Polski przyszedł czas na konfrontację międzynarodową. W turnieju brało udział 36 zespołów z całej Europy w kategorii 12-15 latków.
Dzięki pomocy finansowej Prezydenta Miasta Radomia, oraz Urzędu Miasta Radomia tancerze z Fabryki Tańca IDOL mogli uczestniczyć w tej imprezie.

Składamy serdeczne podziękowania!


Jedenastolatek jest mistrzem Polski w tańcu hip-hop! Czy zobaczymy go w “Mam talent”?

red. Ewelina WITKOWSKA

Maks Wojtowicz, 11-letni tancerz z Fabryki Tańca IDOL z Radomia wywalczył tytuł Mistrza Polski na 2010 roku w tańcu hip-hop. ? To diament ? mówi o nim Jakub Pankowski z Idola.

Maks Wojtowicz został mistrzem Polski w tańcu Hip-Hop.

Mistrzostwa odbyły się w ostatni weekend w Twardogórze koło Wrocławia. Maks pokonał kilkudziesięciu tancerzy z całej Polski. Decyzją 7 sędziów okazał się najlepszy.

Jakub Pankowski z Fabryki Tańca Idol jest zachwycony tańcem chłopca. – Takie diamenty zdarzają się raz na sto tysięcy tancerzy ?tłumaczy.

Maks pasjonuje się tańcem od dziecka. Już jako czterolatek odnosił pierwsze sukcesy w tańcu. – My prowadzimy go od dwóch lat i widzę ogromny rozwój u Maksa, jest niesamowity ? przyznaje Jakub Pankowski. ? Zajmuję się tańcem od 20 lat i takiego talentu jeszcze nie widziałem, chłopak potrafi wyczuć muzykę jak nikt inny.

MA TALENT

To nie pierwsze sukcesy Maksa. W grudniu podczas zawodów “Danceweek 2009?, w których udział brało kilka tysięcy uczestników Maks zajął szóste miejsce.

– Został też zauważony przez producentów programu “Mam Talent?, którzy zaprosili go na casting do programu – dodaje Jakub Pankowski.

SUKCES IDOLA

Nie tylko Maks zabłysnął podczas Krajowych Mistrzostwach Polski w tańcu Hip-Hop.
Formacja IDOL zdobyła tam tytuł drugiego vicemistrza Polski w kategorii juniorów.
– Tym samym wywalczyli sobie kwalifikację do Kadry Narodowej na Mistrzostwa
Europy do Amsterdamu i Mistrzostwa Świata w Bochum ? mówi Jakub Pankowski.

W finałach Mistrzostw Polski znaleźli się również: Jagoda Brzezińska, która zajęła piąte miejsce w kategorii solo do 11 lat, Maja Mordak-Ada Tomkowska, która zajęła szóste miejsce w kategorii duety juniorskie, Karolina Kowalik-Basia Dobrzańska – siódme miejsce w kategorii duety juniorskie oraz Filip Krajewski ? szóste miejsce w kategorii solistów.

 


Hip-hop Maks
11-letni radomianin Maks Wojtowicz podczas Krajowych Mistrzostw Polski w tańcu Hip-Hop, które odbywały się w ostatni weekend, wywalczył tytuł Mistrza Polski  2010. Maks “występuje w barwach”  Fabryki Tańca Idol.

Maks pokonał kilkudziesięciu najlepszych tancerzy z różnych klubów Polski i potwierdził swój sukces, jakim było wcześniejsze zaproszenie do udziału w castingu do programu “Mam Talent?.

Podczas  mistrzostw tytuł II vice Mistrza Polski w kategorii juniorów zdobyła również Formacja Idol,  która tym samym wywalczyła sobie kwalifikację do Kadry Narodowej na Mistrzostwa Europy do Amsterdamu i Mistrzostwa Świata w Bochum.

W finałach Mistrzostw Polski znaleźli się również: Jagoda Brzezińska (V miejsce – kat. solo do 11 lat),

Maja Mordak – Ada Tomkowska  (VI miejsce – kat. duety juniorskie),
Karolina Kowalik-Basia Dobrzańska (VII miejsce – kat. duety juniorskie).


Kolejny sukces tancerzy radomskiego Idola!

Radomskie formacje ze szkoły tańca Idol po raz kolejny odniosły niemały sukces!

Drużyna zaledwie

Drużyna zaledwie kilkunastoletnich wicemistrzyń Polski z Fabryki Tańca Idol. (Archiwum prywatny)

Młodzi tancerze na rozegranych w niedzielę mistrzostwach Polski wywalczyli “złoto?, “srebro? i “brąz?.

Przez dwa dni tancerze z całej Polski zmagali się na Otwartych Mistrzostwach Polski w tańcu hip-hop. Do Wrocławia pojechała 40-osobowa grupa reprezentantów Fabryki Tańca Idol. Przywieźli stamtąd trzy medale.

SUKCES MINIFORMACJI

Niedziela była dla tancerzy z Radomia sądnym dniem, walczyli z najlepszymi zawodnikami z całej Polski. Najlepszy rezultat wśród formacji Idola uzyskała wielokrotnie utytułowana już miniformacja dziecięca. Dziewczęta tańczące w niej sprawowały się wprost rewelacyjnie. W swojej kategorii wiekowej (do 11 lat) zdobyły “złoto?.

– Nasi zawodnicy przygotowują się do zawodów cały rok szkolny – opowiada Jakub Pankowski, trener. – Nie da się przygotować tancerza w kilka miesięcy. Są tacy, którzy trenują po kilka lat. Myślę, że dzieciaki bardzo dużo wyniosły z wakacyjnego obozu, który odbył się w Szczyrku. Razem z dzieciakami z dwóch innych szkół ćwiczyły nowe elementy.

WYWALCZYŁY “SREBRO? I “BRĄZ?

Świetnie poszło też tancerzom ze starszej kategorii, do lat 15. Dwie grupy Idol A i Idol B wywalczyły odpowiednio “brąz? i “srebro?.

– W tej kategorii, ze względu na sporą liczbę tancerzy, musieliśmy utworzyć dwie grupy. Są one zupełnie oddzielne, mają diametralnie inną choreografię i muzykę. Teoretycznie też tancerki z grupy A są mocniejsze. Na zawodach zjadła je trema i zostały pokonane przez swoje koleżanki z grupy B, zdobywczynie drugiego miejsca – relacjonuje trener.

SOLIŚCI ROZCHOROWALI SIĘ

Nieco gorzej popisali się soliści z Idola. Wielu z nich w ogóle nie wzięło udziału w zawodach.

– Sporo osób nie wystąpiło ze względu na problemy zdrowotne. Bardzo tego żałujemy, bo byli świetnie przygotowani i mogli wywalczyć naprawdę dobre miejsca – stwierdził Jakub Pankowski. – Świetnie poszło duetowi Marta Żelazowska i Ewa Arczewska. Dziewczęta te wytańczyły czwartą pozycję, co jest sporym sukcesem.
Zawodnicy nie osiedli jednak na laurach. Niemal od razu zabrali się za kolejne treningi. Teraz przygotowują się pod okiem Piotra Gałczyka, finalisty I edycji programu “You Can Dance?.
Anna Goguła


Tancerze Idola na mistrzostwach

Reprezentant Fabryki Tańca IDOL – Piotr Piszczyński – wytańczył piąte miejsce podczas Mistrzostw Świata w Tańcu Hip-Hop.

Piotr Piszczyński

Piotr Piszczyński (w środku) z Anetą Czarnecką i Kubą Pankowskim, trenerami formacji Idol.

Pokonał 40 młodych solistów. Zawody odbyły się w austriackiej miejscowości Graz.

NAJLEPSZY Z POLAKÓW

– Tym sukcesem Piotr potwierdził bardzo wysoką formę utrzymującą się od ostatnich Mistrzostw Polski, na których zdobył brązowy medal – mówi Kuba Pankowski, trener formacji IDOL.

Na Mistrzostwach Świata rywalizowało po pięciu najlepszych zawodników z każdego kraju. A Piotr okazał się najlepszy z Polaków. Oznacza to, że pokonał złotego i srebrnego medalistę z ostatnich mistrzostw Polski. – Daje to wielkie nadzieje na przyszłość – mówi Kuba Pankowski.

TAŃCZYLI TEŻ SENIORZY

Jednocześnie w Graz rozgrywane były Mistrzostwa Europy w Tańcu Hip-Hop dorosłych. Jedyną Polką, która dotarła aż do półfinału, była solistka z Grupy Tanecznej IDOL Oliwia Lucedarska.

Wysoką formę potwierdził także Jakub Lucedarski – wicemistrz Europy juniorów, który debiutował w kategorii dorosłej. Ostatecznie zajął 14 miejsce na 80 solistów.
– Następne mistrzostwa już na przełomie września i października w Bremen w Niemczech – mówi Kuba Pankowski. – Tam zmierzą się najlepsi seniorzy świata i najlepsza młodzież Europy.

Dominik Majsterek


Znakomicie tańczy, choć nie słyszy

Siedemnastoletni Damian z Radomia jest gwiazdą programu “You can dance?. Udowodnił, że nie trzeba słyszeć, żeby znakomicie tańczyć.

Damian bardzo

Damian bardzo dobrze zaaklimatyzował się w swojej grupie i doskonale rozumie się z innymi tancerzami. (Ł. Wójcik)

Damian Piasek nie mówi i nie słyszy od urodzenia, ale ma jedno wielkie marzenie: tańczyć. Wystąpił w drugiej edycji popularnego programu telewizyjnego “You can dance – po prostu tańcz?. Choć nie przeszedł do kolejnego etapu, to udowodnił, że niesłyszący mogą być doskonałymi tancerzami.

Początek tej przygody był dla niego taki sam, jak dla setek innych uczestników castingów do programu. Damian ustawił się w bardzo dużej kolejce przed budynkiem, w którym za kilka godzin miał rozpocząć się casting do drugiej edycji programu “You can dance?. Nie wyróżniał się z tłumu: kaptur na głowie, bluza, spodnie, styl typowo hiphopowy. Po długich godzinach spędzonych w kolejce wreszcie przyszedł jego czas. Był późny wieczór.

JURY BIŁO MU BRAWO

Chłopak przed komisją, a obok niego spotkany podczas castingu kolega z Radomia. Ma pełnić rolę dyrygenta. Jury dowiaduje się, że Damian jest głuchoniemy. Muzyka startuje. Chłopak rusza się w jej rytm. Radzi sobie lepiej niż niejeden tancerz, którego tego dnia obejrzała komisja castingowa.

Na koniec występu siedemnastolatek otrzymuje brawa od jurorów. Są pod wrażeniem, tak jak większość widzów programu. Od tej pory telefon mamy Damiana, Agnieszki Piasek, dzwoni bez przerwy. W słuchawce słychać gratulacje i prośby mediów o spotkanie. Ten szum medialny wokół radomianina trwa nadal, ale Damian czuje się w tym wszystkim bardzo dobrze.

BARIERA DŹWIĘKU

Damian Piasek nie słyszy od urodzenia. Jedynie co może wychwycić jego ucho to dźwięk towarzyszący startowi bardzo głośnego samolotu. – Ludzkiej mowy nie słyszy w ogóle – mówi jego mama Agnieszka Piasek.

Z mamą Damian porozumiewa się za pomocą fonogestów, czyli specjalnych ruchów ręki, które towarzyszą głośnemu i wyraźnemu mówieniu. Opracowano je po to, aby osoby niesłyszące i słyszące mogły z sobą swobodnie rozmawiać. Pani Agnieszka nie umie języka migowego, ale wkrótce chce nadrobić braki.

Damian choć nie słyszy, nie ma z tego powodu kompleksów. Czasami ma po prostu trochę trudniej.

– Bardzo dobrze sobie radzi w środowisku ludzi słyszących. Nie ma problemu z załatwieniem jakiejkolwiek sprawy – chwali syna pani Agnieszka.
Tak było choćby dwa lata temu, kiedy zgłosił się na nabór do grupy tanecznej w Fabryce Tańca Idol.

POSTAWIŁ PIERWSZY KROK

– Na spotkanie przyszło wtedy bardzo wielu chętnych – wspomina Jakub Pankowski, znany radomski tancerz i właściciel Fabryki Tańca Idol. – Przez pół godziny opowiadaliśmy im o zajęciach. Po rozmowie wszyscy wyszli oprócz dwójki osób. Później okazało się, że to był Damian i jego koleżanka. Dziewczyna poprosiła, żebyśmy jeszcze raz opowiedzieli o wszystkim, ale wolno, tak żeby mogła przetłumaczyć to koledze.

Jakub Pankowski twierdzi, że zdecydował się przyjąć Damiana, bo widział, że chłopakowi bardzo zależy na tańcu, a z takimi ludźmi najlepiej się pracuje.
– Muszę przyznać, że nie wierzyłam na początku, że wytrwa dłużej niż miesiąc – wyznaje.

Damian znalazł wspólny języka z grupą. Gdy występuje na scenie, nikt nie jest w stanie powiedzieć, że ten chłopak nie słyszy.
– Wiadomo, musi pracować więcej, ale on kocha taniec i jest wytrwały. Tańczy dosłownie wszędzie, w każdej wolnej chwili. Jego zapał jest godny podziwu i naśladowania – mówi z dumą Jakub Pankowski.

“SŁYSZY? CAŁYM CIAŁEM

Do występu w programie “You can dance? Damian przygotowywał się sam w domu. Ściągał filmy instruktażowe z Internetu, ćwiczył kroki, układał choreografię. Oglądał też pierwszą edycję tego programu.

Każdy, kto na niego patrzy, zadaje sobie pytanie: “Jak on to robi??. Damian tłumaczy, że muzykę czuję całym ciałem, bo rytm po prostu wyczuwa. Tańczy hip-hop. I jest pod wrażeniem Rafała Kamińskiego, Roofiego, tancerza z pierwszej edycji “You can dance? i rapera Eminema.

Damian zdawał sobie sprawę, że wyjazd do Buenos Aires, na przygotowania do finału programu, nie jest dla niego osiągalny. Byłoby mu ciężko. Dużym sukcesem był dla niego jednak już sam występ w programie i możliwość zaprezentowania swoich umiejętności przed jurorami.

– Myślę, że to jest nauka nie tylko dla tancerzy, ale dla wszystkich ludzi, którzy czują, że mają jakieś ograniczenia, że tak naprawdę jedynym ograniczeniem jesteśmy my sami – tak podsumował jego występ Agustin Egurrola, juror programu “You can dance?.

To był pierwszy indywidualny pokaz radomianina przed dużą publicznością. Zdarzały mu się już występy solowe, ale tylko w szkole z okazji różnych imprez.
– Wiele wskazuje na to, że w najbliższą niedzielę pojedzie do Częstochowy, aby tam zaprezentować swój układ choreograficzny podczas solowego występu – mówi pani Agnieszka.

Kilka dni temu wziął udział także w warsztatach tańca, organizowanych w radomskiej Resursie Obywatelskiej w Radomiu. Zajęcia prowadziło dwóch znanych choreografów: Paweł “Pitzo? Mazur i Oscar Mienandi.

JAK POKONAĆ CISZĘ?

Damian ma piękne marzenia. Chce w przyszłości jeździć po Polsce, a może nawet świecie. Po co? By uczyć tańczyć dzieci i młodzież niesłyszącą. Według niego, każdy ma predyspozycje do tańca. Damian nie ogranicza się w marzeniach. Uczy się teraz w szkole w zawodzie kucharz małej gastronomii.

– Choć nie przepada za gotowaniem – śmieje się pani Agnieszka Piasek. – Teraz jest w zawodówce, ale myśli o technikum i studiach. Chce zostać choreografem.
Marzenia Damiana są także marzeniami jego mamy. Pani Agnieszka bardzo chciałaby, aby syn mógł słyszeć. Była z chłopcem u rożnych lekarzy. Teraz marzy jej się wizyta u profesora Henryka Skarżyńskiego, wybitnego polskiego otolaryngologa. On jako pierwszy w Polsce i Europie Środkowej dokonał pionierskiej operacji wszczepienia implantu ślimakowego, przywracając słuch osobie głuchej.

POMÓŻMY DAMIANOWI!

– Ciężko jest mi, osobie prywatnej, dostać się do profesora. Nie będę ukrywała, że może teraz, dzięki temu szumowi medialnemu wokół mojego syna, uda mi się to. Pomoc obiecali mi także dziennikarze – mówi Agnieszka Piasek i dodaje, że jeśli pojawiłby się choć cień nadziei, że Damian będzie słyszał, to chciałaby, żeby był operowany.

– Byłabym w stanie poświęcić się rehabilitacji syna, choć wiem, że czekałaby nas długa i mozolna praca – dodaje pani Agnieszka.

Damian żyje w ciszy od zawsze. Choć słowa nie wychodzą z jego ust, to wydaje się, że nie jest trudno go usłyszeć. Wystarczy na niego popatrzeć, kiedy tańczy. Ludzie go zrozumieli. Świadczą o tym gesty, z jakimi się spotyka na ulicach Radomia. Nawet nieznajomi podchodzą do niego, gratulują, uśmiechają się i pokazują, że było OK.
Monika Daszkowska


W Radomiu panuje moda na ruch

Coraz więcej mieszkańców naszego miasta korzysta z usług klubów fitness, siłowni czy szkół tańca. Wszyscy chcą żyć aktywnie, żeby po prostu się lepiej czuć.


Taniec nowoczesny cieszy się wielkim zainteresowaniem szczególnie wśród młodzieży.
W Fabryce Tańca Idol zajęcia prowadził Sandra Giemza (w zielonej bluzie). (M. Skorupa)

Chcesz mieć dobrą kondycję i dobrze wyglądać wiosną? Skorzystaj z oferty klubów fitness i siłowni. Te w Radomiu prześcigają się w propozycjach i oferują bonusy.

Moda na ruch podyktowana jest dbałością o zdrowie i dobry wygląd. Wiele osób decyduje się na ćwiczenia, zdając sobie sprawę, że to jedyna droga, by uniknąć całej masy schorzeń i być po prostu szczęśliwszym.
Instruktorzy zajęć, rehabilitanci i lekarze zapewniają, że ruch to inwestycja w przyszłość. Szczególnie zalecany jest dla osób zagrożonych osteoporozą, otyłością, z wadami postawy i bólami kręgosłupa.

WYBIERZ OFERTĘ DLA SIEBIE

Jak wybrać odpowiednie zajęcia dla siebie, nie przeforsować się i być zadowolonym, gdy na rynku od ofert aż się roi?
– Fabryka Tańca Idol oferuje solo dance. Tu nie potrzeba mieć pary. Każdy wykonuje figury taneczne określone choreografią – mówi jedna z instruktorek.
Dużym zainteresowaniem cieszą się tu aerobik oraz salsa i taniec brzucha. – To idealna forma na pozbycie się zbędnych kilogramów, odprężenie i relaks – mówi Jakub Pankowski, właściciel Fabryki Tańca Idol.

TO TAKŻE MODA

Co skłania nas do ruchu? Specjaliści twierdzą, że chęć dobrego wyglądu oraz moda. – Zaobserwowaliśmy, że coraz więcej panów decyduje się na ćwiczenia i tańce. Na zajęciach z tańca towarzyskiego w jednej z grup mamy 10 panów i trzy panie, to o czymś świadczy – mówi Jakub Pankowski.
Zajęcia rozpoczynają się o po południu i trwają do godziny 22. W ten sposób nawet najbardziej zapracowane osoby mogą wybrać dla siebie odpowiednią godzinę zajęć.

ĆWICZYĆ MOŻE KAŻDY Z NAS

Kluby, parki i siłownie, w których odbywają się zajęcia ruchowe, szeroki wachlarz propozycji oferują na stronach internetowych. W jednej z renomowanych placówek w centrum miasta powodzeniem cieszą się zajęcia z kick boxingu, partie ćwiczeń dla osób cierpiących na bóle kręgosłupa, seniorów oraz joga i pilates.

O swój wygląd i samopoczucie mogą też zadbać przyszłe mamy. Zaś rodzice, którzy nie mają z kim zostawić swych pociech, już nie muszą się martwić. Placówka zapewnia popołudniami opiekę dla dzieci od trzech lat.

Agnieszka Witczak


Radom/ Graz > Wielki sukces Piotra Piszczyńskiego z Radomia

Reprezentant Fabryki Tańca IDOL – Piotr Piszczyński – wytańczył 5 miejsce, podczas Mistrzostw Świata w Tańcu Hip – Hop w austriackiej miejscowości Graz. Pokonał 40 solistów z całego świata.

Piotr Piszczyński,


Piotr Piszczyński, reprezentant radomskiej szkoły tańca IDOL, zajął 5 miejsce na Mistrzostwach Świata w Tańcu Nowoczesnym w Austrii.

Tym sukcesem Piotr potwierdził bardzo wysoką formę utrzymującą się od ostatnich Mistrzostw Polski, na których zdobył brązowy medal. Na Mistrzostwach Świata w Austrii był jednocześnie najlepszy z Polaków.

Jednocześnie w Graz rozgrywane były Mistrzostwa Europy w Tańcu Nowoczesnym dorosłych. Jedyną Polką, która dotarła aż do półfinału, była solistka z Grupy Tanecznej IDOL Oliwia Lucedarska.

Wysoką formę potwierdził także Jakub Lucedarski – vice Mistrz Europy juniorów -, który debiutował w kategorii dorosłej. Ostatecznie zajął 14 miejsce na 80 solistów.


Sześć osób do nagrody

Kapituła Radomskiej Nagrody Kulturalnej nominowała kandydatów, laureata poznamy 1 czerwca.

Jolanta Wróbel, dyrektor Wydziału Kultury Urzędu Miejskiego: – Wiele osób w naszym mieście zasługuje na Radomską Nagrodę Kulturalną. Ale zgodnie z regulaminem ma to być nagroda przyznana za wybitne osiągnięcie w minionym roku, promujące nasze miasto w Polsce.

Członkowie Kapituły obradowali wczoraj w Resursie Obywatelskiej. Wytypowali pięciu kandydatów do nagrody przyznawanej za wybitne osiągnięcie kulturalne i twórcze w 2006 roku.

Nominacje otrzymali wczoraj: Stanisław Zbigniew Kamieński, Przemysław Bednarczyk, Agata Morgan, ksiądz Edward Poniewierski oraz Aneta Czarnecka i Jakub Pankowski czyli Formacja Taneczna Idol.

Profesor Stanisław Zbigniew Kamieński, artysta plastyk, zorganizował w Mazowieckim Centrum Sztuki Współczesnej ?Elektrownia? wystawę “Obrazowania. Rysunek, malarstwo, grafika, fotografia na początek nowego wieku?.

Przemysław Bednarczyk, nauczyciel historii w III Liceum Ogólnokształcącym imienia Dionizego Czachowskiego w styczniu 2006 roku zorganizował kolejny już raz rekonstrukcję bitwy z okresu Powstania Styczniowego w Muzeum Wsi Radomskiej.

Agata Morgan pełni obowiązki dyrektora Mazowieckiego Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia. Przeprowadziła wszelkie niezbędne czynności służące uruchomieniu obiektu, doprowadziła do finału konkurs na jego zagospodarowanie.

Ksiądz Edward Poniewierski, proboszcz radomskiej katedry w 2006 roku opublikował cenną pozycję: ?Historia radomskich kościołów?. Wykazuje wiele starań jeśli chodzi o remont katedry i pozyskiwania funduszy unijnych.

Formacja Taneczna Idol pod kierunkiem Anety Czarneckiej i Jakuba Pankowskiego nie raz już udowodniła, że zalicza się do grona najlepszych drużyn w Polsce. W maju 2006 roku podczas festiwal tańca “Sokolik 2006? Fabryka Tańca IDOL zdobyła dwie główne nagrody! Z Międzynarodowego Festiwalu Tańca w Mikołajkach Idol przywiózł aż 9 medali. Medale były także podczas Mistrzostw Europy Espoo, w Finlandii.

Ogłoszenie laureata Radomskiej Nagrody Kulturalnej za rok 2006 nastąpi w koncercie inaugurującym Dni Radomia 2007 czyli 1 czerwca w piątek, o godzinie 18 w sali koncertowej Urzędu Miejskiego.
Barbara Koś


Nagrodę Kulturalną 2006 otrzymał plastyk

Kapituła nominowała pięciu kandydatów do nagrody, zwyciężył Stanisław Kamieński.

Laureaci Radomskiej

Laureaci Radomskiej Nagrody Kulturalnej (od lewej): Przemysław Bednarczyk, Aneta Czarnecka, Jakub Pankowski, Teresa Kamieńska (odebrała nagrodę w imieniu męża) profesora Stanisława Zbigniewa Kamieńskiego. (P. Mazur)

Profesor Stanisław Zbigniew Kamieński przebywał tego dnia w Warszawie i nie zdążył, niestety, na uroczystość rozdania nagród w sali koncertowej Urzędu Miejskiego. Nagrodę odebrała w jego imieniu żona Teresa.

Stanisław Zbigniew Kamieński, absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie i Krakowie, uznany twórca otrzymał nagrodę za wkład pracy przy uruchamianiu Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia, a także za przygotowaną inauguracyjną ekspozycję “Obrazowania. Rysunek, malarstwo, grafika, fotografia na początek nowego wieku?. Wystawa otwarta została 18 grudnia 2006 roku i pokazano na niej dzieła 80 artystów reprezentujących różne ośrodki artystyczne w Polsce, a także mieszkających za granicą. Wystawa miała niecodzienną formę, ponieważ oryginały w formie kopii zawisły też w części przemysłowej Elektrowni.

Wyróżnienie prezydenta Radomia Andrzeja Kosztowniaka otrzymał Przemysław Bednarczyk, nauczyciel historii w III Liceum Ogólnokształcącym imienia Dionizego Czachowskiego. Laureat w styczniu 2006 roku zorganizował kolejny już raz rekonstrukcję bitwy z okresu powstania styczniowego w Muzeum Wsi Radomskiej. Widowiska zyskują coraz większe uznanie w Polsce. Przemysław Bednarczyk jest też współtwórcą Radomskiej Grupy Rekonstrukcji Historycznej.

Formacja Taneczna Idol pod kierunkiem Anety Czarneckiej i Jakuba Pankowskiego po raz kolejny udowodniła, że zalicza się do grona najlepszych drużyn w Polsce. W maju 2006 roku podczas festiwal tańca “Sokolik 2006? Fabryka Tańca IDOL zdobyła dwie główne nagrody! Z Międzynarodowego Festiwalu Tańca w Mikołajkach Idol przywiózł aż dziewięć medali. Medale były także podczas Mistrzostw Europy Espoo w Finlandii.

Agata Morgan pełni obowiązki dyrektora Mazowieckiego Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia. Przeprowadziła wszelkie niezbędne czynności służące uruchomieniu obiektu, doprowadziła do finału konkurs na zagospodarowanie architektoniczne obiektu, zorganizowała już pierwsze cenne ekspozycje. Wśród nich wystawę nadesłanych projektów architektonicznych.

Ksiądz Edward Poniewierski, proboszcz radomskiej katedry, w 2006 roku opublikował cenną pozycję “Historia radomskich kościołów?. Wykazuje wiele starań jeśli chodzi o remont katedry i pozyskiwanie funduszy unijnych.
Uroczystość wręczenia nagród odbyła się w piątek podczas koncertu galowego “Niech ci nie będzie żal? inaugurującego Dni Radomia.
Barbara Koś


Radom > Dziewięć medali dla Idola

Fabryka Tańca IDOL ma powody do dumy. Jej wychowankowie zdobyli dziewięć medali podczas Międzynarodowego Festiwalu Tańca Nowoczesnego ?Sokolik 2007?.

Radomscy tancerze uplasowali się na drugim miejscu pod względem zdobytych trofeów, zaraz po organizatorach imprezy.

A oto zwycięzcy: medal złoty ? Piotr Piszczyński (solo do 11 lat). Medale srebrne ? Krystian Stemplewski (solo 12 ? 15 lat), Oliwia Lucedarska (solo powyżej 15 lat), Jakub Lucedarski (solo powyżej 15 lat), Oliwia i Jakub Lucedarscy (duety powyżej 15 lat), formacja Idol (formacje powyżej 15 lat). Medale brązowe ? Karolina Kowalik i Patrycja Małek (duety do 11 lat), mini formacja Idol (do 11 lat), mini formacja Idol (powyżej 15 lat).


Uczeń zatańczy, każdy może

Od września w radomskich szkołach podstawowych dla uczniów ruszy powszechna nauka tańca.

Największą szansę

Największą szansę na szybką naukę tańca mają dzieci i młodzież
(na zdjęciu formacja z Fabryki Tańca Idol). (archiwum)

Od pewnego czasu panuje szał taneczny. Szkoły tańca przeżywają oblężenie. Modę na pląsy wciąż podsyca bijący rekordy oglądalności “Taniec z gwiazdami?. Od września w radomskich podstawówkach zacznie się nauka tańca.

Nauka tańca w ramach lekcji wychowania fizycznego w szkołach podstawowych to pomysł Wspólnoty Samorządowej i punkt wyborczy prezydenta Andrzeja Kosztowniaka. Od pierwszego września ma on wejść w życie.

CZWARTOKLASISTA NA PARKIECIE

– Powszechna nauka pływania obejmie uczniów czwartych klas i nie będzie obowiązkowa. Ci uczniowie, którzy będą chcieli grać w piłkę, a niekoniecznie powtarzać kroki walca czy rumby, będą mieli prawo wyboru. Tańca będą uczyć nauczyciele wychowania fizycznego – mówi Bożena Porczyńska z biura prasowego Urzędu Miejskiego.

Nauczyciele mają przejść krótkie przeszkolenie. Instruktorami będą właściciele radomskich szkół tańca. Ryszard Fałek, wiceprezydent Radomia, ma kolejny raz rozmawiać z nimi w kwestii zasad przeszkolenia nauczycieli. Czy zwykły nauczyciel wychowania fizycznego po kilku spotkaniach z tancerzami będzie mógł poprawnie nauczyć tanecznych figur? Jakub Pankowski, właściciel Fabryki Tańca Idol, twierdzi, że tu chodzi o same podstawy, a te wychowawcy zdobywają już na studiach kierunkowych.

NAUCZYCIELE NIEKONIECZNIE CHCĄ TAŃCZYĆ

– Chodzi o to, by podczas zajęć zaszczepić w młodych ludziach chęć tańca i ruchu. Jeśli ktoś połknie tanecznego bakcyla, to będzie mógł doskonalić tę dyscyplinę w szkołach tańca, jeśli nie, to nauczy się jedynie ogłady, kultury. To jeszcze nikomu nie zaszkodziło – dodaje Jakub Pankowski.

Nauczyciele wychowania fizycznego nie chcą komentować pomysłu prezydenta.
– Chcemy robić to, na czym się znamy – mówią.

OPORNI TANCERZE

Okazuje się, że tańczyć może każdy, to kwestia tylko poświęcenia i dyscypliny. Osoby z poczuciem rytmu i dobrą koordynacją ruchową podstaw tańca mogą nauczyć się nawet w miesiąc. Bardziej opornym potrzeba niekiedy kilku lat.30 maja 2006 – 20:59

Sukcesy tancerzy

Formacja Fabryki Tańca Idol zajęła ósme, a Kuba Lucedarski trzecie miejsce w zakończonych w niedzielę Mistrzostwach Europy w Espoo w Finlandii.
– Kuba Lucedarski zdobył wreszcie swój wymarzony medal w solowym tańcu hip-hop, bo w ubiegłym roku na mistrzostwach Europy i świata zajmował najmniej lubiane, czwarte miejsce – powiedział Jakub Pankowski, trener Fabryki Tańca Idol w Radomiu.
Wyprawa tancerzy z Radomia do odległej Finlandii była możliwa dzięki wielu sukcesom Fabryki Tańca Idol w konkursach tanecznych. Tydzień wcześniej formacja zdobyła Złote Sokoliki na zawodach w Sokołowie Podlaskim, a nagroda pieniężna przydała się na sfinansowanie drogiego wyjazdu do Espoo. Wyprawa nie obyła się jednak bez perypetii. Tuż przed mistrzostwami Europy z wyjazdu zrezygnowali dwaj podstawowi tancerze miniformacji seniorów. Na parkiecie zastąpili ich junior Kuba Lucedarski i Monika Kowalczyk. Gdy już ruszyli w drogę na granicy okazało się, że jedna z tancerek zapomniała paszportu. Stracili wiele godzin na odprawie i w efekcie na mistrzostwa Europy w Finlandii dotarli bez noclegu, a na parkiecie znaleźli się zaledwie na godzinę przed rozpoczęciem zawodów.
– W tych warunkach występ miniformacji mogę uznać za rewelacyjny, bo na 29 zespołów zajęliśmy 8 miejsce. Na parkiecie nikt się nie pomylił i osiągnęliśmy optymalny wynik przy tak silnej konkurencji. Zwyciężyła formacja z Niemiec, która przygotowywała się do tego startu wiele miesięcy. W tańcu solowym hip-hop Kubę Lucedarskiego wyprzedzili jedynie tancerze ze Słowenii i Rosji – wyjaśnił Jakub Pankowski.

Zbigniew BĄK


Radomianie z sukcesami...formacja
Wśród nominowanych jest radomski bard Piotr Dąbrówka… (P. Mazur)…wokalista Szymon Wydra… (P. Mazur)

Idol młodzieży, bard z gitarą, formacja taneczna, małżeństwo malarzy i członkowie chóru znaleźli się w gronie nominowanych do Radomskiej Nagrody Kulturalnej.


…formacja taneczna “Idol”… (P. Mazur)

Prestiżowa nagroda zostanie wręczona tradycyjnie podczas Dni Radomia, które odbędą się tym roku w końcu czerwca. Wczoraj ogłoszono listę nominowanych. Są to: Szymon Wydra, Piotr Dąbrówka, Formacja Taneczna “Idol”, Chór Miasta Radomia pod dyrekcją księdza Wojciecha Szarego oraz Bożena i Janusz Popławscy.
W ubiegłym roku Szymon Wydra wspólnie z zespołem “Carpe Diem” wydał najlepszą w karierze płytę “Bezczas”. Piotr Dąbrówka przed laty śpiewał w duecie z Szymonem poezję, ale potem ich drogi rozeszły się. Pozostał wierny poezji śpiewanej i odnosi sukcesy jako bard z gitarą. W ubiegłym roku zajął trzecie miejsce na Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie. Lista sukcesów Formacji Tanecznej “Idol” jest długa: wicemistrzostwo Europy juniorów, mistrzostwo Polski wśród formacji dorosłych, finały Mistrzostw Świata. Chór Miasta Radomia “Sancti Casimiri Cantores Radomienses” w ubiegłym roku obchodził jubileusz dwudziestolecia działalności. Bożena i Janusz Popławscy, radomskie małżeństwo artystyczne obchodziło zaś trzydziestolecie twórczości.


 W Radomiu odbyła się uroczysta gala Fabryki Tańca Idol

Idol ? to brzmi dumnie

Fot. M. Skorupa

Fot. M. Skorupa

RADOM. Co zrobić, żeby sala koncertowa Resursy Obywatelskiej wypełniła się po brzegi? Urządzić imprezę taneczną. I to nie byle jaką!

Najlepiej wiedzą o tym uczniowie Fabryki Tańca Idol. Ich występy na Gali Ligi Idola przyszli podziwiać rodzice, koledzy oraz wielu radomian lubiących hip-hop. A było na co popatrzeć.

To czwarta edycja ligi ?Idola?. – Tym razem zdecydowaliśmy się na coś większego i zorganizowaliśmy Galę Ligi Idola ? mówi Jakub Pankowski, dyrektor artystyczny Fabryki Tańca. ? To podsumowanie ubiegłego roku i trzech poprzednich edycji ligi. Dla naszych tancerzy to okazja, żeby swoimi umiejętnościami pochwalić się przed rodzicami, dziadkami i przyjaciółmi.

Zanim jednak uczniowie Idola rozpoczęli zawody, na scenie pojawili się zaproszeni goście. Prezydent miasta Zdzisław Marcinkowski życzył tancerzom i ich opiekunom kolejnych sukcesów. Wręczył też miniformacji juniorów nagrody za zajęcie III miejsca na Mistrzostwach Europy w Grazu w Austrii. Natomiast ks. Andrzej Tuszyński, szef Arki, przyznał, że na początku nie wierzył w sukces Idola.

– Kiedy Jakub i Aneta przyszli do mnie i powiedzieli, że chcą założyć szkołę tańca, mogłem dać im tylko salę i czekać na efekty ? przyznaje. ? Po siedmiu latach okazuje się, że było warto.

Uczniowie Idola prezentowali się w trzech kategoriach wiekowych: dzieci ? do lat 11, juniorów ? 12 ? 15 lat i dorosłych ? powyżej 16 lat. Pierwsi na scenie pojawili się najmłodsi. Sędziowie uznali, że najlepszym z nich jest Franek Skok.

W kategorii juniorów wygrał Kuba Lucedarski a w kategorii dorosłych jego siostra Oliwia. W kategorii duetów dziecięcych zwyciężyły Marta Żelazowska i Ewa Arczewska. Wśród juniorów najlepsze były Katarzyna Pożyczka i Monika Janik, a wśród dorosłych rodzeństwo Lucedarskich.

Oliwia przyznaje, że nie spodziewała się zwycięstwa. – Konkurencja była naprawdę silna ? stwierdza. ? Zawsze trzeba liczyć się z przegraną. Byłam bardzo zaskoczona. Teraz ja i Kuba zastanawiamy się już nad układami, które zaprezentujemy na kolejnych zawodach. A te już niedługo. – Na początku marca organizujemy ogólnopolski turniej tańca ? mówi Jakub Pankowski. ? Oprócz uczniów Idola wystartują w nim inni tancerze. Na pewno będzie co podziwiać.

Katarzyna Ludwińska


Fabryka

Zrzeszająca najwięcej tancerzy szkoła w Radomiu to Fabryka Tańca ?Idol”, specjalizująca się głównie w hip-hopie i w nim odnosząca największe sukcesy.

Ćwiczą w niej wszystkie grupy wiekowe w prawie wszystkich stylach tańca. Fabryka wystawia pary sportowe w tańcach standardowych i latynoamerykańskich (w tych stylach są również kursy dla początkujących). W Idolu odbywają się też zajęcia dla pasjonatów salsy oraz dla pilnie potrzebujących – studniówkowiczów i weselników.
Gros ćwiczących to młodzi ludzie trenujący modny dzisiaj hip-hop – taniec, w którym ruchy muszą być płynne, elastyczne, angażujące całe ciało tancerza. Wychowankowie Idola zdobywają w tym stylu główne laury w Polsce.
– Większość, wręcz 90 procent tańczących u nas hip-hop stanowią dziewczyny, jednak męska mniejszość nadrabia jakością – mówi dyrektor artystyczny Jakub Pankowski. – Żeby osiągnąć coś wielkiego w tańcu, trzeba zawzięcie do tej jakości dążyć.

11 Maj 2006 :: Aktualności lokalne

Sukces Fabryki Tańca ?Idol?

W dwóch kategoriach wiekowych zwyciężyła na Festiwalu Tańca ?Sokolik 2006? radomska Fabryka Tańca ?Idol?.

Najlepsze polskie zespoły taneczne rywalizowały w Sokołowie Podlaskim. Nagrody ? tak zwane ?Złote sokoliki? – zdobyły formacje dziecięca i dorosła. Zdaniem Jakuba Pankowskiego, założyciela Fabryki Tańca ?Idol? oraz jej trenera, to sukces tym większy, że do Sokołowa Podlaskiego zaproszono tylko wybrane polskie grupy taneczne.

Nagrodę finansową ? 8 tysięcy złotych ? tancerze z Radomia przeznaczą na wyjazd na Mistrzostwa Europy, które zaczynają się 24 maja w Finlandii. Przypomnijmy, że w rok temu radomianie zdobyli na mistrzostwach Europy trzecie miejsce. W tym roku również mają nadzieję na znalezienie się w finale.

Mała fabryka tańca z Radomia

Radomscy tancerze z Idola startowali podczas ostatniego Międzynarodowego Festiwalu Tańca w Mikołajkach w 11 kategoriach – w każdej zdobyli medal

W Międzynarodowym Festiwalu Tańca w Mikołajkach wzięło udział ponad 1600 tancerzy z kilkunastu krajów. Rywalizowali w hip-hopie, disco-dance i dance-show. W stylu hip-hop radomscy tancerze z Idola wytańczyli 11 medali, w tym złoty dla Jakuba Lucedarskiego.

Trenerem radomskiej Fabryki Tańca ‘Idol’, w której prowadzi się solistów, duety oraz formacje, jest Jakub Pankowski. W sumie nad różnymi tańcami pracuje około 80 osób, z czego 24 tancerzy to medaliści Europy.

Łączy nas pasja, kochamy taniec – Gazeta Wyborcza Radom, 16.12.2005